ΠΑΟΒ ΙΕΚ Σμαρνάκη – Παναχαϊκή 1-5

Αύγουστος 26, 2019 07:18 ΠΜ
Σύνταξη - Επιμέλεια: Πάνος Ηλιόπουλος

Ενθαρρυντική η εικόνα των «πράσινων»  στο πρώτο μέρος

Δεν τα κατάφερε προχθές η Βάρδα και ηττήθηκε στο «Γ. Καλάκος» από την Παναχαϊκή με σκορ 1-5, σε φιλικό τεστ προετοιμασίας. Η μεγαλύτερη ετοιμότητα της Παναχαϊκής, αλλά φυσικά και η ποιότητα που διαθέτει λόγω και της διαφοράς δυο κατηγοριών, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο απέναντι στους «πράσινους» της Βουπρασίας που ικανοποίησαν στο πρώτο μέρος. Φυσικά υπάρχουν τομείς που χρειάζεται βελτίωση και αυτό είναι κάτι που το γνωρίζει ο τεχνικός Ντίνος Σπυρόπουλος

1-1το ημίχρονο

Η Παναχαϊκή πρεσάροντας ψηλά και κυκλοφορώντας γρήγορα τη μπάλα ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά, πιέζοντας ασφυκτικά την εστία των Ταύρων. Στο 13′  ένα καλό σουτ του Σιατραβάνη έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως στη συνέχεια, αλλά στο 32′ ο Κυνηγόπουλος από τα δεξιά έκανε επικίνδυνη σέντρα και παραλίγο να μπει αυτογκόλ από το διώξιμο του αμυντικού. Στο 35΄είχαμε πέναλτι για τον ΠΑΟΒ. Ο διαιτητής βλέπει παράβαση σε μαρκάρισμα του Τσελεπίδη στον αντίπαλο παίκτη. Ο Σαμπανέι εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-0.  Η Παναχαϊκή ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 45′, όταν ο Σιατραβάνης με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Καλή ευκαιρία για τους «πράσινους» και το τετ- α-τετ του Σαμπανέι στο 20’ που πέρασε λίγο άουτ.

Κυριαρχία Παναχαϊκής στην επανάληψη

Στην επανάληψη έπαιξε ρόλο το μεγαλύτερο βάθος του πάγκου της Παναχαϊκής. Ο Ντίνος Σπυρόπουλος χρησιμοποίησε πολλούς νεαρούς, με αποτέλεσμα να φτάσουμε  σε αυτό το τελικό 1-5. Στο 52΄ο Κυνηγόπουλος σούταρε η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού, ο διαιτητής δεν διέκοψε το παιχνίδι για να δώσει την παράβαση, ο Μαυριάς επωφελήθηκε από την κόντρα και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2!

Στο 56΄ο Κολ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα από πάσα του Μωραΐτη και με ιδανικό πλασέ έγραψε το 1-3

Το 1-4 έγινε στο 73′ έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μουστακόπουλου στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΒ, οπότε και ο Μασούρας βρέθηκε αμαρκάριστος και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-4!

Στο 80′ είχαμε ένα πολύ καλό σουτ του Πατρώνη το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Λαδάς, ενώ στο 86′ γράφτηκε το τελικό 1-5 για την Παναχαϊκή, όταν ο Μωραΐτης με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Παμβουπρασιακός: Λαδάς, Αγουρίδης, Χριστόπουλος, Νικολακόπουλος, Σιδέρης, Λιόσης, Μακρής, Νικολόπουλος, Βαζ, Ντόμας, Σαμπανέι (Ρουγκάλας, Τσούλης, Παναγάκης, Παλούμπης, Κατσίγιαννος, Θεοφιλόπουλος).

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Κολ, Κυνηγόπουλος. (Σούλης, Μουστακόπουλος, Πατάπης, Μαυριάς, Βασιλικόπουλος, Πατρώνης, Αντωνακόπουλος, Μασούρας, Βαρσαμίδης.