Απρίλιος 21, 2017 07:00 ΠΜ
Σύνταξη - Επιμέλεια: Πάνος Ηλιόπουλος

Προβληματισμός για την αμυντική λειτουργία

Αρκετά βελτιωμένη η εικόνα της επανάληψης

Το αποτέλεσμα στο προχθεσινό παιχνίδι κυπέλλου  κόντρα στην Καλαμάτα δεν ήταν το αναμενόμενο για τον Πανηλειακό καθώς οι «ερυθρόλευκοι»  ηττήθηκαν   με σκορ 3-2 και όπως ήταν φυσικό αυτό επέφερε κάποια δόση πικρίας και προβληματισμού. Άλλωστε μια ήττα από την  «αιώνια» αντίπαλο, όπως και να το  κάνουμε δεν ακούγεται καλά.

Σε ποιο επιμέρους στοιχεία, στην αναμέτρηση της πρωτεύουσας της Μεσσηνίας ο Πανηλειακός εμφάνισε χτυπητές αδυναμίες στο γενικότερο κομμάτι της αμυντικής λειτουργίας. Συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές βρέθηκαν σε κακή ημέρα, γεγονός που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Τα τρία γκολ που δέχθηκαν  οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα  ημίχρονο σε συνδυασμό με την τριάρα στη  Ζάκυνθο παρά την πρόκριση είναι καμπανάκι που πρέπει να προβληματίσει  ενόψει της συνέχειας και πιο πολύ για την νέα  περίοδο  που θα βρει την ομάδα, ας μην κρυβόμαστε στη Γ’ Εθνική.   Από την αντίπερα, υπάρχουν και τα ενθαρρυντικά στοιχεία που πρέπει να επισημανθούν. Ο Πανηλειακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά βελτιωμένος , έπαιξε ποδόσφαιρο και σίγουρα αν μείωνε νωρίτερα η εξέλιξη θα μπορούσε να ήταν διαφορετική. Παρόλα αυτά στις καθυστερήσεις «άγγιξε» το 3-3 αλλά το πλασέ του Σάκη  Τσουκαλά έδιωξε αμυντικός πάνω στη γραμμή, τη στιγμή που η Καλαμάτα έδειχνε να τα έχει χαμένα.

Στροφή στο πρωτάθλημα

Σε ότι έχει να κάνει με συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» αφήνουν πίσω τους το ματς της Καλαμάτας και γενικότερα το κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδας εστιάζοντας στη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α1 όπου στόχος είναι η κατάκτησή του και η άνοδος στη Γ’ Εθνική. Ο Πανηλειακός ασφαλώς και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί και μόνο αν αυτοκτονήσει δεν θ’ ανέβει, αλλά για χαλάρωση ούτε λόγος. Επόμενο ματς αύριο Σάββατο στον Πύργο με τον Κένταυρο Μαγούλας, όπου στόχος είναι η νίκη και η κατάκτηση των τριών βαθμών.