Πρώτη ήττα στον Πύργο

Πανηλειακός – Ερμιονίδα 2-3

Νοέμβριος 04, 2019 01:00 ΜΜ
Σύνταξη - Επιμέλεια: Πάνος Ηλιόπουλος

Δεν τα κατάφερε χθες ο Πανηλειακός καθώς ηττήθηκε από την Ερμιονίδα στον Πύργο με σκορ 2-3 γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του ήττα στο «Χαράλαμπος Βιλαέτης», βάζοντας παράλληλα τέλος στο αήττητο σερί των πέντε αγωνιστικών. Οι «ερυθρόλευκοι» στη χθεσινή  αναμέτρηση έχουν έντονα και δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία, με το πρόσωπο πάντως στο δεύτερο μέρος να είναι κατώτερο του αναμενομένου.

Βροχή τα γκολ στο πρώτο μέρος

Το πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα ήταν ανοιχτό, κάτι που φαίνεται και από το ότι σημειώθηκαν τέσσερα τέρματα δυο από κάθε ομάδα. Ο Πανηλειακός άνοιξε το σκορ 1-0 στο 18’ με μακρινό φάουλ του Μπαβέλη, ενώ στο 26’ προσπάθεια και σουτ του Δ. Τσίγκρηλα μπλόκαρε ο Γαβαλάς. Η ομάδα της Αργολίδας που πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση και χθες παρουσίασε καλά στοιχεία στο  επιθετικό κομμάτι, στο 29’ απείλησε με τον Εσκουέρο σε μια φάση που  ο Καρακίτσος αντέδρασε σωστά με τη μπάλα να βρίσκει  και το δοκάρι.  Στο 31’ ο Ποζατζίδης  σε μια φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 1-1 για την Ερμιονίδα, με τους «ερυθρόλευκους» πέντε λεπτά αργότερα να παίρνουν και πάλι προβάδισμα 2-1 με κεφαλιά του Λίλα που εκμεταλλεύτηκε κόρνερ του Μπάλλα. Το ημίχρονο πάντως έληξε  με σκορ 2-2, καθώς στο 43΄ ισοφάρισε ο Εσκουδέρο με δυνατό σουτ σε μια σημαντική φάση.

Δικαιολογημένες διαμαρτυρίες  για πέναλτι

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία καθώς στο 54’ ο Πρέντι ανατράπηκε αλλά δεν δόθηκε πέναλτι,  ενώ στο 63’  σπρώχτηκε ο Παπαπέτρου αλλά επίσης δεν δόθηκε τίποτα. Η Ερμιονίδα πάντως νωρίτερα  είχε πάρει προβάδισμα με τον Καρτσάμπα 2-3, ενώ στο 65’ ο Καρακίτσος  αντέδρασε σωστά σε διαδοχικά σουτ του Κοτσιαρίδη.  Ο Πανηλειακός που στο διάστημα αυτό παρουσίασε ένα μέτριο πρόσωπο, απείλησε στο  69’ με τον Πρέντι αλλά το φάουλ του έφυγε λίγο άουτ.

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Μπάλλας (56' Κωστόπουλος), Δ. Τσίγκρηλας, Μπαβέλης, Λίλα, Λούσκος (83' Λιαρόπουλος), Σταματελάτος (61' Τσαμπουρής), Π. Τσίγκρηλας, Πρέντι (75' Αρβανίτης), Παπαπέτρου

Ερμιονίδα: Γαβαλάς, Παναγόπουλος, Παπαεμανουηλίδης, Βιρβίλης, Καρτσαμπάς, Καρούτης, Τριμπόνιας (81' Κατσιαμήτας), Μπαρμπέρο, Ποζατζίδης, Εσκουδέρο (75' Μερκούρης), Φερνάντεζ (61' Κοτσιαρίδης)