Λευκός Αστέρας – Αίας 0-1

Απρίλιος 15, 2019 10:15 ΠΜ
Σύνταξη - Επιμέλεια: Πάνος Ηλιόπουλος

Στα πλέι άουτ με μειονέκτημα έδρας ο σύλλογος του Σκουροχωρίου

Την απευθείας παραμονή του στη μεγάλη τοπική κατηγορία πανηγυρίζει από προχθές ο Αίαντας Γαστούνης, μετά το σπουδαίο διπλό που πέτυχε  στο Σκουροχώρι επί του Λευκού Αστέρα με σκορ 0-1, αποτέλεσμα που οδηγεί τους «κυανόλευκους» στα πλέι άουτ με μειονέκτημα έδρας κόντρα στην Ολυμπιάδα Γουμέρου.

«Χτύπημα» σε καίριο σημείο

Στην αναμέτρηση του Σαββάτου ο Λευκός Αστέρας που ήθελε μόνο τη νίκη, προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλει το ρυθμό του κόντρα στον Αίαντα που έδωσε βαρύτητα στο χώρο  του κέντρου λόγω του ότι βολεύονταν και με την ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι αλλά το σουτ του Καράμπελα στο 6’ έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 8’  ίδια κατάληξη είχε σουτ του Βασιλακόπουλου για το Σκουροχώρι. Με τη συμπλήρωση 33’ αγώνα ο Αίας άνοιξε το σκορ όταν ο Παναγιωτόπουλος τροφοδότησε τον Καράμπελα ο οποίος με σουτ έκανε το 0-1, ενώ ο  σκόρερ έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 39’. Από κει και πέρα στο διάστημα αυτό δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο, με τον Αίαντα να χάνει λόγω τραυματισμού τους Ζώντο και Μπράβο μέσα σε λίγα λεπτά.

Πίεσε ο Λευκός Αστέρας στην επανάληψη

Όσον αφορά την επανάληψη, ο Λευκός Αστέρας και με την παρότρυνση των φιλάθλων του πίεσε  με τρόπο ανορθόδοξο πάντως. Στο 54’ σουτ του  Νεοφώτιστου ο Φλίγκος έδιωξε με τη μπάλα να βρίσκει και το δοκάρι, ενώ  στο 58΄σουτ του Καράμπελα για τον Αίαντα έφυγε άουτ. Με τη συμπλήρωση 71’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Βασιλακόπουλο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Παναγιωτόπουλος από τον Αίαντα. Στα τελευταία λεπτά και ειδικότερα στο 90’ και 92’ σουτ των Λιαρόπουλου και Τσιτσιρόπουλου έφυγαν λίγο άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε ικανοποιημένους στον Αίαντα, ενώ οι γηπεδούχοι καλούνται να τα δώσουν όλα στα πλέι άουτ αν θέλουν ν’ ανανεώσουν το εισιτήριο της παραμονής.

Λευκός Αστέρας: Βυθούλκας, Παναγιωτόπουλος(76’ Σακέλλης), Τσέλος(46’ Λιαρόπουλος), Ξενόφος, Βασιλακόπουλος, Μουγκός, Χριστακόπουλος, Νεοφώτιστος(87’ Μουρούτης), Καραντώνης, Σέφα, Τσιτσιρόπουλος

Αίας: Φλίγκος, Μενίκου, Κορκός, Μπελεκούκιας, Κλάδης,  Ζώντος(38΄ λ.τ. Μαρίνοφ), Νικολόπουλος, Μπράβος(42’ λ.τ. Κότσυφας), Παναγιωτόπουλος, Καράμπελας, Ραυτόπουλος