Τεράστιος ο Αλφειός

Αλφειός - Τραγανό 3-2

Φεβρουάριος 20, 2020 09:45 ΠΜ
Σύνταξη - Επιμέλεια: Πάνος Ηλιόπουλος

Πολύ μεγάλη επιτυχία χθες για τον Αλφειό Επιταλίου, καθώς στον προημιτελικό επικράτησε στην παράταση της Νίκης Τραγανού με σκορ 3-2 (κανονικός αγώνας 1-1), εξασφαλίζοντας  την πρόκρισή του στα ημιτελικά εκεί όπου αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ Βάρδας σε διπλούς αγώνες. Σε ότι έχει να κάνει με τους «μπλε» του Τραγανού, αν και στην παράταση αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω δεν τα κατάφεραν και αποχαιρέτησαν το θεσμό.

Προηγήθηκε ο Αλφειός

Το χθεσινό ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, με τις μεγάλες φάσεις να απουσιάζουν στο πρώτο ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό ο Αλφειός στο 13’ είχε κόρνερ με τον Νικολόπουλο που έδιωξε ο Αντωνόπουλος, με τη Νίκη στο 34’ να απειλεί αλλά το σουτ του Δ. Κολοτούρου από καλή θέση μπλόκαρε ο Τσάμπρας. Οι γηπεδούχοι του Βώλακα κατάφεραν και πήραν προβάδισμα στο 44’, με ωραίο δυνατό σουτ του Καλαντζή 1-0.

Ισοφάριση στο 90’

Σε ότι έχει να κάνει με το δεύτερο μέρος, η Νίκη ανέβασε στροφές και πίεσε αρκετά ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η ομάδα του Τραγανού απείλησε και στο 46’ αλλά ο Γεωργιόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσάμπρα, με τον Αλφειό στο 67’ να χάνει μοναδική ευκαιρία με τον Τριανταφύλλη να κάνει το 2-0.  Η  Νίκη αφού στο 69’ και 70’ απείλησε με τον Τσαντίλη, κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1 με φάουλ του Γεωργιόπουλου στο 89’, ενώ δυο λεπτά νωρίτερα ο Αλφειός είχε μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αγριδιώτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο διάστημα αυτό είχαμε και ολιγόλεπτη διακοπή λόγω έντασης.

Η παράταση

Σε ότι έχει να κάνει με την παράταση, ο Αλφειός αν και με παίκτη λιγότερο έβγαλε ψυχή και πάθος,  με τον Τριανταφύλλη στο 92’ να κάνει το 2-1 με  άπιαστο πλασέ, ενώ στο 105’ μετά από φάουλ του Τριανταφύλλη ο Πρίφτης με κεφαλιά έκανε το 3-1 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.  Η ομάδα του Τραγανού αφού στο 106’ είχε πλασέ με τον Δ. Κολοτούρο που έφυγε άουτ, μείωσε σε 3-2 στο 116’ με πέναλτι του Τσαντίλη, το οποίο κέρδισε ο Γεωργιόπουλος.

Αλφειός: Τσάμπρας, Πρίφτης, Δρογγίτης(113’ Καλομοίρης), Αβραμόπουλος, Κωτσάκης, Τεκερλέκης, Μάζης, Τζουβάνι, Αγριδιώτης, Νικολόπουλος, Καλαντζής(65’ Τριανταφύλλης – 110’ λ.τ Λυμπερόπουλος)

Τραγανό: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος(106’ Δ. Κασσιανός), Τσαντίλης,  Γαργαρώνης, Γκρίλλας, Βουρτσάνης(63’ Ι. Κασσιανός), Βατσής, Δ. Κολοτούρος,  Γεωργιόπουλος, Καλογερόπουλος