Ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση!

Ελευθερούπολη-Κόροιβος 60-69

Νοέμβριος 11, 2019 03:30 ΜΜ

Πρώτο διπλό για τον Κόροιβο στο πρωτάθλημα

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κόροιβος το Σάββατο που επικράτησε με 60-69 στην Καβάλα επί της Ελευθερούπολης. Μία νίκη που σηματοδοτεί τη μεγάλη αντεπίθεση των «κυανόλευκων» στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Ο Κόροιβος με ένα μαγικό α΄ δεκάλεπτο πήρε διαφορά 22 πόντων (7-29) και έδειξε πως η ομάδα όντως έχει φτιαχτεί για μεγάλα πράγματα φέτος, παρά το όποια ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με τον Κόροιβο να μπαίνει πάρα πολύ δυνατά και να προηγείται με σκορ 0-16 στα 4'41'' μετά την έναρξη του ματς! Και χρειάστηκε να έχει συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο για να σκοράρει πρώτη φορά η γηπεδούχος ομάδα (2-16). Με τον Κόροιβο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να ξεφεύγει και με 2-21 στο σκορ! Ενώ το 7-29 ήταν το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε +22 υπέρ του μετά από ένα “μαγικό” διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με τον Κόροιβο να ανεβάζει αρχικά σε 7-32 με +25 υπέρ του δηλαδή(!), αλλά Ακολούθως έκαναν ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι προσπαθώντας αντιδράσουν και το σκορ πήγε 16-32, ενώ στη συνέχεια διακυμάνσεις ήταν, 18-34, 20-36, και 26-39 που ήταν το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (επιμέρους 19-10) και ταυτόχρονα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν με ένα προβάδισμα του Κοροίβου σε 28-42, με επόμενες διακυμάνσεις, 32-42, 35-45, 38-48, καθώς και 40-48 στο 26' με τους γηπεδούχους να μειώνουν έτσι περισσότερο, σε μονοψήφια διαφορά, με -8 και κάτω από 10 πόντους. Κι έπειτα, 40-50, 42-51, και 43-56 που αυτό ήταν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (επιμέρους 17-17).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ξεκίνησε σκοράροντας πρώτος και με 43-58 πήγε ξανά σε πολύ καλή διαφορά με +15 στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι με δυο τρίποντα μείωσαν σε 49-58 ενώ έπειτα ο Κόροιβος “διατηρήθηκε” με 51-62 στο 34' που έπειτα έγινε 51-65 (τρίπ. Ματαλών, το πέμπτο εύστοχο του από τα έξι που είχε επιχειρήσει, ως εκείνη την ώρα). Με τις δυο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο με 55-65, κι έπειτα με 60-66 στα 45'' και με τελικό 60-69 σκορ (επιμέρους δ' δεκαλέπτου 17-13).

Ματαλών και Αθανασούλας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Κοροίβου. Πολύ καλός και ο Ρουτκάουσκας με 9 πόντους και 13 ριμπάουντ αλλά και ο Μάινς με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-29, 26-39, 43-56, 60-69.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 18 (1), Γοργόνης, Τσούτσος 3 (1), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 8 (2), Καραγιώργος 2, Σταμπουλής 9 (1), Καμπουρίδης 11 (1), Μπένας 5.

Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 6 (1), Ρουτκάουσκας 9, Δημητρακόπουλος 5 (1), Ματαλών 20 (5), Χρυσόπουλος 7 (1), Χατζηδάκης, Κάτζος, Αθανασούλας 16 (2), Μπεκρής, Τάταρης 6 (2).